• White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon
  • White Snapchat Icon
  • White Facebook Icon
HELE Bİ BAŞLA - YALIN
00:00 / 00:00

 Y Production 2017
 

30 Mart 1980 İstanbul doğumlu Yalın'ın müzik aşkı babasının akşamları ona gitarıyla çaldığı "Gipsy Kings" melodileriyle başladı. O günlerden bugüne kadar attığı güçlü adımlar şimdi yere daha da sağlam basmasını sağlıyor. Tamamı kendisine ait olan şarkılarıyla bugün Türkiye'de kendi söz ve bestelerini seslendiren en kuvvetli yorumcular arasında olan Yalın, ilk bestelerini ise St. Michel Fransız Lisesi'nde okuduğu yıllarda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku müzik okullarında gitar dersleri alırken yapmaya başladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü kazandığı dönemlerde beste çalışmalarını hızlandırdı ve albüm demosu hazırlama çalışmalarına başladı.

 

İlk Albüm: "Ellerine Sağlık"  

2004 yılında radyolarda onu ilk kez çıkış şarkısı  "Zalim"le dinledik. Yalın, herkese "Ellerine Sağlık" dedirten ilk solo albümü ile pop müzik dünyasına başarılı bir giriş yaptı. Albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları Zalim, Sonsuz Ol, Günaydın şarkılarına çekilen klipler, MTV World Chart Express listelerinde 1 numaraya yükseldi. İlk albümüyle birçok ödül alan Yalın, şarkılarıyla Yunanistan ve Bulgaristan müzik listelerine girdi.

 

Dünya ile Tanışma

"Ellerine Sağlık" albümünün Türkiye'de kısa süre içinde kazanmış olduğu başarı, yurt dışındaki prodüktör ve yapımcıların da dikkatinden kaçmadı. 2005 yılı başında Universal Music'in önemli prodüktörlerinden Martin Kierszenbaum, bu albümde yer alan "Değmez" adlı şarkı için Yalın ile bağlantıya geçti. 2005 yılı başında Reggae Man olarak adlandırılan Grammy ödüllü şarkıcı Shaggy için hazırlanan "Değmez", 2006 yılı başında Japonya'nın R&B Kraliçesi olarak anılan 25 yaşındaki şarkıcı A.I'nin, “What's goin' on A.I” adlı albümünde Yalın ve Shaggy'nin katılımıyla yer aldı. Yapılan yeni şarkının adı "Famous" oldu. “What 's goin' on A. I” adlı albüm Japonya, Londra ve Los Angeles'da 14 ay süren bir çalışma ile kaydedildi. Şubat ayında, bu albüme ait 'Believe', Eylül ayında ise 'I Wanna Know' adlı single’lar çıktı. A.I ve Martin Kierszenbaum tarafından İngilizce sözler yazılan, mix'i Destiny's Child, Christina Aguilera, Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü yıldızlarla çalışan David Pensado tarafından yapılan "Famous"ın Yalın'a ait kısımlarının Türkçe kayıtları ise Londra'da yapıldı. Dünya müzik piyasasında da gelecek vaat eden bir Japon sanatçının, sözü ve bestesi Yalın'a ait bir şarkıyı melodiye sadık kalarak, üstelik Türkçe nakarat kısımlarıyla seslendirmesi Yalın için olduğu kadar, Türk Pop Müziği adına da önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

 

2005 Randevusu "Bir Bakmışsın"  

Yalın'ın ikinci stüdyo albümü "Bir Bakmışsın" Nisan 2005'te müzikseverlerle buluştu. Birinci albümde olduğu gibi yine bir çok başarılı hit şarkıya sahiplik eden albümde, "Küçücüğüm", "Bir Bakmışsın", "Ben Bilmem" ve Yalın'ın “Şu ana kadar yaptığım en iyi şarkı” dediği "Keşke"ye klip çekildi. "Bir Bakmışsın" Yalın’da ödül kazanma alışkanlığını başlattı ve "Küçücüğüm" 2005 yılında POPSAV tarafından yılın şarkısı ödülünü aldı. “Yılın en çok satan albümleri” listesine giren iki albümün de başarısı MÜYAP tarafından belgelendi. "Bir Bakmışsın" albümü ayrıca koleksiyonerler için Long Play formatında da yayınlandı.


 

"Her Şey Sensin" Global Buluşma 2007

Yalın 3. albümü "Her Şey Sensin" ile 2007 Mart ayında müzik piyasasına ağırlığını koydu. Önceki albümlerinde olduğu gibi tüm şarkılarını kendi yazan Yalın, bu albümü ile müzikal duruş ve çizgisini daha da zirveye taşıdığını, söz ve müziğindeki farkındalığının ve vizyonunun ne kadar ileride olduğunu bir kez daha kanıtladı. Yalın üçüncü albümünde müzikal, konsept ve tasarım anlamında dünyanın en iyi isimleri ile bir araya geldi. Stüdyo kayıtları ise yine akustik ve tüm enstrümanlar canlı çalınarak toplam 7 ay süren bir çalışma sonrasında ortaya çıktı.

"Ben Bugün”

Yalın "Her Şey Sensin" albümü sonrasında verdiği aradan 2009 yılında "Ben Bugün" ile döndü. Söz ve müziği kendisine ait 12 şarkının bulunduğu ve aranjörlüğünü Alper Erinç'in yaptığı bu özel albümde özellikle "Ah Be Kardeşim" ve "Bit Pazarı" gibi şarkılar farklı soundları ve enerji dolu, keyifli sözleriyle dikkatleri çekip beğeni kazandı.

Albümün ilk klibi usta yönetmen Ömer Faruk Sorak tarafından tek plan ve montajsız olarak "Ah Be Kardeşim" şarkısına çekildi. Klipte mekân olarak Yedikule ve Yedikule zindanları çevresindeki 6 sokak doğal set olarak kullanıldı. Enerji dolu, yaz coşkusunu yansıtan albümün ilk klip çekimi toplam 720 dakikalık bir çalışma sonunda gerçekleştirildi.

 

YALIN... Duruş'un Yeni Tanımı

Pop müziğin başarılı ismi Yalın, profesyonel anlamda müzik hayatına atıldığı son 6 sene içinde birbirinden özel 4 albüme imza attı. Dijital ortamda 3 milyonu aşan şarkı indirme rakamlarıyla rekorlara imza attı. Bu dört albümümün toplam satışı ise 1 milyonun üzerine çıktı. Müzik hayatı boyunca birçok şehirde sahne alan Yalın, üniversite gençlik festivallerinde de enerjik, renkli ve başarılı konserler verdi, bu konserlerle milyonlarca  kişiye sahneden ulaştı. Albümlerindeki tüm söz ve müzikleri kendisi yazan Yalın, bugüne kadar kendi albümleri dışında Serdar Ortaç'a, Gülben Ergen'e ve Bengü'ye birer şarkı verdi. Yalinonline.com resmi internet sitesi ayda 5 milyonu geçen ziyaretçi sayısıyla en çok ziyaret edilen sanatçı sitelerinden biri olma ayrıcalığına sahip.

Yalın, Derimod ve TOÇEV ile birlikte yürüttüğü köy okullarının onarım kampanyası ile gençlere destek verdi. Bu kampanyaya destek veren her bir ünlü adına Anadolu'daki bir köy okulu onarılarak eğitime kazandırıldı. Onarılan okullar bugün yüzlerce çocuğa eğitim imkanı sağlamaya devam ediyor. Yalın, Kastamonu-Doğanyurt  Denizgörülen Yalın İlköğretim Okulu ile yarınlarımıza destek olmada üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Beş yılda dört albüm piyasaya süren Yalın, 2012 Temmuz ayında çıkardığı yeni albümü öncesi Haziran ayında “Anlat Güzel Mi Oralar” single'ını piyasaya sürdü. Söz ve müziği Yalın'a ait olan, düzenlemelerini Ozan Çolakoğlu’nun yaptığı single Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü .Şarkının klibini “Ah Be Kardeşim”de olduğu gibi Ömer Faruk Sorak yönetti.

 

“ANLAT GÜZEL Mİ ORALAR”

Müzikal kariyeri boyunca birbirinden başarılı albümlere imza atan Yalın, 15 Haziran 2011’de single çalışması “Anlat Güzel mi Oralar”I dijital platformda satışa sundu.

 

Nielsen Music Turkiye listesine en hızlı yükselen eser olarak giren ‘’Anlat Güzel mi Oralar’’ dijital satış üzerinden Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı. “Anlat Güzel mi Oralar?’’ şarkısının söz ve müziği Yalın’a düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu’a ait.

 

“DAHA”

Yalın’ın Ozan Doğulu 130 BPM Allegro albümünde yer alan  ‘Daha’ parçası 2011 yazının en sevilen şarkılarından biri oldu.

 

“KALPTEN DUDAĞA”

Yalın, Ozan Çolakoğlu’nun 01 albümünde yer alan ‘Kalpten Dudağa’ şarkısını ilk kez 2 Haziran 2012’de Kuruçeşme Arena konserinde seslendirdi.

 

“SEN EN GÜZELSİN”

Yalın’ın müzikal duruşunun ve çizgisinin zirvesinde yaptığı ‘Sen En Güzelsin’ albümü 12 Temmuz 2012’de müzikseverlerle buluştu. Albümün çıkışından bir hafta önce dijital müzik platformu TTNet Müzik’te yer alan ‘Kasma’ şarkısı  5 günde 800.000 dinlenme rakamı ile 1 numaraya  yerleşti.

“Sen En Güzelsin” albümünde yer alan şarkıların tamamının söz ve müziği Yalın imzası taşıyor. Avrupa Müzik etiketiyle Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğünde çıkan albümde 11 şarkı bulunuyor.

 

Son olarak 2016 yazını uzatacak olan: “Tatlıyla Balla”

İlk albümünden bu yana birbirinden özel albümlere imza atan pop müziğin başarılı ismi Yalın, bütün ruhu ve kalbini katarak hazırladığı yepyeni albümü “Bayıla Bayıla” ile dinleyicilerini mest edecek. Albümsüz geçen 4 yılın acısını çıkaracak olan “Bayıla Bayıla” Eylül ayının ilk haftasında raflardaki yerini alarak Yalın sevenlerin özlemini dindirecek.

 

Hepsi birbirinden güçlü 11 şarkıdan oluşan albüm hem dinleyenlerin diline dolanacak enerji dolu hızlı şarkılardan hem de bir Yalın klasiği olan, özel baladlardan oluşuyor. Tüm söz ve müzikleri Yalın’a ait olan “Bayıla Bayıla”nın aranjörü ise çıkış şarkısı “Tatlıyla Balla”nın müziğine de eşlik eden Özgen Akçetin ve Yalın'a ait. Dinleyenlere umut vererek ruhlarını besleyecek ve iyiliğe olan inançlarını tazeleyecek olan albüm Eylül ayının ilk haftasında Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşacak.

biyografi